Pasożyty – relikt przeszłości? Nic bardziej mylnego! Co czwarta osoba jest zakażona pasożytem.
Do najczęstszych chorób pasożytniczych zaliczamy:
Owsica:
Owsica to choroba przewodu pokarmowego, która występuje tylko u ludzi. Najbardziej narażone są dzieci, zwłaszcza małe, które nie mają jeszcze utrwalonych nawyków higienicznych. Chętnie, bawią się w piasku, jedzą niemyte owoce. Objawy choroby to:
Świerzb:
Świerzb jest wywoływany przez mikroskopijne roztocza, niewidoczne gołym okiem. Pasożyty toczą korytarze w naskórku człowieka, powodując nasilony świąd skóry. Choroba przenosi się przez kontakt z osobą zakażoną, przez używanie wspólnych ręczników, przedmiotów, odzieży. Jest spotykana najczęściej
u osób mieszkających wspólnie. Nie przenosi się przez podanie ręki.
Wszawica:
Wszawica to choroba wywołana przez wesz głowową. Wszy przenoszą się przez kontakt bezpośredni. Łatwo się nimi zarazić w dużych skupiskach ludzi – w przedszkolach, szkołach, na obozach wakacyjnych, koloniach, w internatach. Objawem jest uporczywe swędzenie głowy.
O tym, kto jest najbardziej narażony na zarażenia pasożytami? W jaki sposób wyleczyć owsicę, świerzb i wszawicę oraz jak zadziałać profilaktycznie, aby zapobiec tym zakażeniom, w naszym filmie mówią:
• Małgorzata Jeziorna, specjalista dermatolog, wenerolog, alergolog;
• Małgorzata Kowalczyk–Kram, lekarz specjalista medycyny rodzinnej.
Metody zwalczania chorób pasożytniczych i zapobiegania im:
Ulotka – Profilaktyka chorób pasożytniczych – owsica, wszawica, świerzb.