Telefoniczna
Informacja Pacjenta:
800 190 590
  • Facebook Logo
  • Youtube Logo
  • Twitter Logo
  • Język Migowy dłonie Logo
  • Biuletyn Informacji Publicznej Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Dla Świadczeniodawcy

Opieka paliatywna i hospicyjna

OPIEKA PALIATYWNA I HOSPICYJNA

Świadczenia opieki paliatywnej i hospicyjnej to wszechstronna, całościowa opieka i leczenie objawowe pacjentów chorujących na nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące, ograniczające życie choroby.

Opieka ta ukierunkowana jest na poprawę jakości życia, ma na celu zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych.

Świadczenia gwarantowane przysługują chorującym na jednostki chorobowe, których wykaz określa załącznik nr 1 do rozporządzenia (wykaz w zakładce do pobrania).

Warunkiem realizacji świadczeń gwarantowanych jest przedstawienie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

W ramach świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wyodrębnia się następujące zakresy świadczeń:

  • Świadczenia w oddziale medycyny paliatywnej/hospicjum stacjonarnym

– Ostateczną decyzję o objęciu pacjenta opieką paliatywną i hospicyjną podejmuje lekarz oddziału medycyny paliatywnej lub hospicjum stacjonarnego.

  • Świadczenia w hospicjum domowym dla dorosłych i dla dzieci

– świadczenia gwarantowane realizowane w warunkach domowych obejmują m.in. świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez lekarzy i pielęgniarki, leczenie bólu i innych objawów somatycznych, opiekę psychologiczną nad pacjentem i jego rodziną, rehabilitację, zapobieganie powikłaniom, ordynację leków oraz bezpłatne wypożyczenie przez hospicja domowe wyrobów medycznych (np. kule, laski, balkoniki, chodziki, wózki inwalidzkie, glukometry). Ostateczną decyzję o objęciu pacjenta dorosłego oraz dziecka opieką paliatywną i hospicyjną podejmuje lekarz hospicjum.

  • Porada w poradni medycyny paliatywnej

– porady/ wizyty domowe nie powinny być realizowane częściej niż dwa razy w tygodniu. Pacjenci którzy wymagają częstszych wizyt lub ciągłej, profesjonalnej opieki mogą być kierowani do hospicjum stacjonarnego.

  • Perinatalna opieka paliatywna

zakłada zapewnienie:

– wsparcia rodzicom dziecka, w tym będącego w fazie prenatalnej,

– opieki nastawionej na zapewnienie komfortu i ochronę przez uporczywą terapią noworodkom

z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu