Osoby ubezpieczone w innym niż Polska państwie członkowskim UE/EFTA mają prawo do uzyskania rzeczowych świadczeń zdrowotnych w podmiotach, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zakres świadczeń, które może uzyskać osoba uprawniona na podstawie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, zależy od dokumentu, którym posługuje się pacjent.
Dokumenty uprawniające do świadczeń w ramach przepisów o koordynacji to:
Wzory wyżej wymienionych dokumentów
Zakres świadczeń przysługujących osobie legitymującej się dokumentem uprawniającym:
Osoby dysponujące powyższym dokumentem uprawnione są do do świadczeń, które stają się niezbędne ze względów medycznych i są udzielane podczas pobytu czasowego w Polsce z myślą o zapobieżeniu przymusowemu powrotowi posiadacza karty do państwa właściwego, czyli przed końcem planowanego pobytu w celu poddania się wymaganemu leczeniu. Pod uwagę brany jest w szczególności charakter świadczeń oraz czas trwania pobytu. Celem świadczeń tego typu jest umożliwienie ubezpieczonemu kontynuowania pobytu w warunkach bezpiecznych dla zdrowia. Zakres świadczeń każdorazowo ustala lekarz, który powinien potraktować uprawnionego w podobny sposób, jak osobę ubezpieczoną w Narodowym Funduszu Zdrowia. W przypadkach koniecznych osobie uprawnionej należy wystawić odpowiednie skierowanie, receptę lub zlecenie. Należy przy tym wziąć pod uwagę planowany przez pacjenta okres pobytu w Polsce. Po wyjeździe z Polski osoba posługująca się EKUZ/Certyfikatem nie ma możliwości, aby kontynuować rozpoczęte w Polsce leczenie. Jeżeli osoba uprawniona przyjechała do Polski w celu leczenia, na zaplanowaną lub umówioną wcześniej wizytę, świadczenie nie może być rozliczone na podstawie EKUZ. Dokumentem niezbędnym jest formularz E112 , E123 lub dokument S2 , DA1. Powyższe dokumenty stanowią zgodę instytucji właściwej na planowe leczenie posiadacza dokumentu.
2. Poświadczenie wydane przez NFZ
Osoby ubezpieczone w innych państwach członkowskich, a zamieszkujące w Polsce, winny zwrócić się do swoich instytucji ubezpieczeniowych o wydanie odpowiedniego formularza, który to potwierdzi. Uzyskany formularz należy zarejestrować w Oddział Wojewódzki NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. NFZ na podstawie złożonego formularza wydaje odpowiednie poświadczenie, które uprawnia pacjenta do:
W przypadku świadczeń w rodzaju POZ osoby legitymujące się poświadczeniem do pełnego zakresu świadczeń winny wypełnić deklarację i być rozliczane na podstawie stawki kapitacyjnej.
3. Formularze E112, E123, dokumenty S2, S3, DA1
Powyższe formularze nie wymagają rejestracji w NFZ. Nie należy ich również tłumaczyć. Uprawniają one posiadacza do uzyskania wyłącznie świadczeń wskazanych w formularzu.
Schemat postępowania z pacjentem uprawnionym na podstawie przepisów o koordynacji prezentuje diagram.
Zasady rozliczeń pomiędzy świadczeniodawcą a NFZ znajdziecie Państwo tutaj.